Doğru Nefes Almak Sağlık ve Kaliteli Bir Yaşam Demektir? Doğru Nefes Alma Yöntemi

Kaliteli ve Rahat Nefes Nasıl Alınır? Doğru Nefes Alma Yöntemleri Neler? Özel Haberimizde...

Doğru Nefes Almak Sağlık ve Kaliteli Bir Yaşam Demektir? Doğru Nefes Alma Yöntemi
Doğru Nefes Almak Sağlık ve Kaliteli Bir Yaşam Demektir? Doğru Nefes Alma Yöntemi Ekrem Yener
Bu içerik 3169 kez okundu.

İnsanın yaşamını devam ettirebilmesi için temiz kana ihtiyacı vardır. Temiz kanı ise iki türlü kazanabilir. Birisi yiyecek ve içeceklerden temin edilebilir. İkincisi ise aldığımız nefesteki oksijenle akciğere gelen kirli kan oksijenle zenginleştirilir ve kalbimize geri gönderilir. Karada nefes alarak yaşayan canlıların nefessiz yaşama şansları yoktur nefes alamayan bir varlık boğularak ölür. Nefes almak aslında çok güzel de bir şeydir. İnsan derin bir nefes alıp içine çektiğinde rahatlayacağını hisseder.

 Yogada bunun bir parçasıdır. Veya insan ağaçların olduğu veya yeşil bir alanda nefesinin açıldığını, ferahladığını ve halsizliğinin gittiğini düşünebilir. Nefes bizim en değerli vücut fonksiyonumuz diyebiliriz. Normal bir insan dakika da 16 ile 20 nefes alıp verir ama bunu kendiniz ölçmemesi ve bilinçli olmadan ölçülmesi gerekir. Aksi takdirde heyecanlanma ve nefes kontrolü bu dengeyi bozacaktır.

 Peki, doğru nefes alma nedir?

 Doğru nefes alma burnumuzdan aldığımız nefesi ağzımızdan dışarı vermektir. Nefesi ağzımızdan alırsak eğer bunu uzun bir süre gerçekleştirirsek boğazımız iltihap kapar. Çünkü boğazımız burnumuz kadar güçlü değillerdir. Burnumuzda ki mukus ve kıllar bizi koruyabilir ama boğazımızda bunların hiç birisi yok bizi çabucak hasta edebilir. Fakat yüzerken bu işlemin tam tersini yapıyoruz. Kafamızı suya daldırdığımızda burnumuzdan nefesi verip kafamızı tekrar çıkardığımızda ağzımızdan nefesi alıyoruz. Bu sağlıklı bir yöntem olmasa da yüzme de nefes kondisyonu için çok önemlidir.

 Doğru nefes almamız Yoga yapmamız bize hastalıklar ve hayatımızın güzelleşmesi yönünden çok yardımcı olacaktır. Bunun yanında bolca da su içmemiz kan değerlerimizin yükselmesinde halsizliği üzerimizden atmamızda büyük rol oynayacaktır. Unutmayın ne kadar doğru ve temizlenmiş nefes o kadar sağlık demektir. Ve sağlık insanoğlunun en değerli şeyidir her şeyin başı sağlıktır. Sağlığımıza dikkat edelim.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X